Satelliter, solstormar och skoj – det är vardag för Jonas

För mätteknikern Jonas Hansson finns inga vanliga dagar. Plötsligt kan telefonen ringa och då behöver han snabbt infinna sig för att mäta in en brunn. Med hjälp av instrument som läser av höjdskillnader via koordinater konstaterar han hur olika brunnar är positionerade. Han påstår att det är enkelt – men för en utomstående känns det nästan som science fiction.

Den här vindstilla och krispiga morgonen ska Jonas mäta in tre brunnar inför ett kommande projekt där avloppsledningar ska renoveras eller läggas om. Det framgår tidigt att arbetet innebär noggranna mätningar av flera olika värden. Jonas visar två instrument som han använder sig av; en teveliknande skärm som kallas trimble och en antenn, som monteras på ett långt skaft.

– Jag mäter läget och placeringen för att få fram vilken höjd brunnen ligger på. Det gör att vi kan bestämma vattengången. Vet vi lutningen mellan brunnarna vet vi också åt vilket håll vattnet rinner. Vattnet ska rinna neråt, annars kan det bli bakfall och vattnet blir stående. Det här styr var vi börjar gräva och vilka åtgärder som ska planeras.

Jonas visar vägen till de två första brunnarna. Han öppnar locket till en dagvattenbrunn och placerar staven i botten av brunnen, därefter på locket. Han gör flera mätningar och lagrar mätvärdena. De kommer sedan läggas in i ett internt system.

Hur säkerställer man att mätvärden är korrekta?

– Vi har en så kallad höjdfix i Norrtälje, med hjälp av den kan jag föra protokoll på hur koordinatsystemet mår och därmed hur tillförlitliga våra resultat är. Det har varit lite instabilt den senaste tiden – solstormar har fått mätvärden att svaja.

Antenner, solstormar, satelliter … Ja, Jonas är sannerligen beroende av många olika parametrar för att jobbet ska kunna flyta på. Om antennen är blockerad går den inte att använda – då används i stället en speciell typ av laser.

– Det kan till exempel vara om vi gör mätningar inomhus eller i skogspartier där antennen inte får någon signal.

Jonas visar vägen till den sista brunnen som är lite klurigare att hitta. Han analyserar kartan noggrant och konstaterar att den ligger en bit bort – mitt ute i vassen! Jonas skrattar lite när han pekar på stigen som leder till brunnen. Han tar sin stav och visar vägen genom den blöta växtligheten. Vid brunnen samlar han fler mätvärden och lagrar dem i sitt system.

Jonas är med både före, under och efter olika projekt. Han kan också behöva göra snabba utryckningar vid exempelvis vattenläckor då det behöver göras inmätningar innan groparna fylls igen. Mätningarna görs för att korrekt information ska ligga i det interna systemet för kartläggning av VA-nätet.

Vad är det bästa med jobbet som mättekniker?

– Jag gillar verkligen när jobben flyter på. Jag vill inte att någon ska behöva vänta på att jag ska komma och mäta. Visst, det är en viss press, men jag kan inte göra mer än mitt bästa – och det är det jag försöker göra.

Han pekar också på vikten av att ha kul på jobbet – och det märks att Jonas blandar in en hel del humor i sitt arbete. Skämt och skoj blandas med allvar och noggrannhet.

– Vi har det roligt här – det gillar jag! Dessutom gillar jag alla jag jobbar med och de är väldigt kunniga på sina saker! Vi har en bra grupp där man kan fråga om vad som helst.

Senast ändrad: 23 september 2025