Detta har hänt – utbyggnad av kommunalt vatten och avlopp
Från september 2024 till februari 2025 genomfördes flera utredningar och flera möten med fastighetsägare i Åkerö, Västernäs, Östernäs, Uppnäs och Solö/Storö.
Syftet med mötena var att förklara hur vattentjänstlagen fungerar och vilka bedömningar som ligger till grund för utbyggnad av kommunalt vatten och avlopp i omvandlingsområden. Fastighetsägare har fått möjlighet att ställa frågor. På länkarna här nedanför hittar du mer information, utredningar samt frågor och svar.
En ny VA-taxa med sänkt anläggningsavgift för småhus i bland annat omvandlingsområden började gälla den 1 juni 2025. Från och med den 1 januari 2026 gäller en ny taxa, men anläggningsavgiften lämnas oförändrad.
Den 9 december 2025 presenterades ett politiskt förslag om att inskränka verksamhetsområdet Västernäs-Östernäs-Uppnäs och utreda behoven ytterligare. Beslutet tas preliminärt i kommunfullmäktige den 16 februari 2026. Den senaste informationen hittar du på områdets webbsida.