Caroline vägleder kunder och utvecklar återvinningen
Efter 13 år som gruppledare på Häverö återvinningscentral kan man lugnt säga att Caroline Gustafsson har koll på läget. Caroline har varit med och utvecklat många olika projekt genom åren – och hon är inte rädd för att testa nya saker. Men varifrån kommer hennes miljötänk? Och vilka medskick har hon till återvinningscentralens besökare?
Att vara gruppledare på återvinningscentralen innebär en mängd olika uppgifter, däribland personal- och maskinansvar, planering av transporter, inköp, fakturahantering … ja, listan kan göras lång! En del av jobbet handlar också om att vägleda kunder som ska sortera avfall. Caroline berättar om några vanligt förekommande felkastningar:
– Det är fortfarande många som slänger förpackningar i energiåtervinningen, vilket är synd. Förpackningar får vi betalt för att återvinna men energiåtervinning får vi betala för.
Hon avbryter sig för att svara på en fråga från en kund. Det märks att hon har stenkoll på vad som hör hemma i de olika fraktionerna – utan att behöva fundera hänvisar hon kunden till rätt container. När kunden har fått hjälp visar hon glatt upp en nyhet på rampen.
– Här har vi börjat samla in plastförpackningar i en container. Det är en fördel för kunderna på flera sätt, bland annat kan de få plats med större förpackningar där, som förpackningsfrigolit.
Caroline berättar om fler initiativ som hon har varit med och utvecklat, däribland tältet för farligt avfall och elavfall, som hon känner lite extra stolthet över. I tältet följer allt ett tydligt och strukturerat flöde. Förutom hanteringen av farligt avfall har Caroline också fler hjärtefrågor:
– Återbruket ligger mig varmt om hjärtat. Något som alltid gör ont är när folk kommer och vill slänga jättefina saker, det är slöseri på resurser, arbetskraft och material.
Vad är det bästa med att jobba på Häverö återvinningscentral?
– Det är många saker som är bra! Jag har möjlighet att komma med idéer och sprida kunskap. Här kan man verkligen göra en insats och man blir lyssnad på, det känns jättebra.
Miljötänket har Caroline haft med sig hela livet. Hon berättar bland annat att hon är uppvuxen på en liten gård med olika djur och odling.
– Mina föräldrar sålde jordgubbar och hade en idé om att bli lite självförsörjande. När man har haft djuren och naturen så nära har det blivit tydligt hur viktigt det är att tänka på miljön, berättar Caroline.
Under åren som Caroline har jobbat på Häverö återvinningscentral har hon märkt en tydlig skillnad – folk har generellt sett blivit bättre på att sortera. Samtidigt har hon ett antal medskick till återvinningscentralens besökare.
– Försök sortera i lugn och ro – det behöver inte bara handla om att få bort avfallet så fort som möjligt. Ta det som en utflykt med familjen i stället. När jag ser föräldrar som går runt och tar sig tid att förklara för sina barn känner jag att de gör helt rätt. Jag vill också ge en eloge till alla som är duktiga på att sortera!
Sist men inte minst vill hon slå ett slag för att minska konsumtionen:
– Köp inte nytt om du inte måste, köp begagnat när du kan så har du gjort en jättestor insats för hela världen och din ekonomi.